TATYANA MCFADDEN

Tatyana McFadden, ayakları felçli olarak doğmuştu. McFadden, altı yaşına kadar yetimhanede yaşadı. Bu süreçte tekerlekli sandalyesi olmadığı için ellerinin üzerinde yürüyordu. ABD Sağlık Bakanlığı’nda görevli Engelliler Komiseri Deborah McFadden’ın onu evlat edinmesiyle hayatı değişti. McFadden, Baltimore’da jimnastik, tekerlekli sandalye basketbolu ve atletizm de dahil olmak üzere çeşitli sporlarla ilgilendi. İlk yarışmasındaysa sadece sekiz yaşındaydı ve 2004’de iki kez madalya kazandı. Aynı zamanda 2013’de bir hafta içinde Boston ve Londra maratonlarını kazandı. Rusya doğumlu Tatyana McFadden, ABD’ye dört paralimpik oyunda ve 2013 Dünya Şampiyonası’nda dokuzu altın 16 madalya getirdi.

 

JESSİCA LONG

Sadece 13 aylıkken, bir Rus yetimhanesinden alınan Jessica Long, fibula eksikliği ile doğdu; ayak bilekleri, topukları ve ayak kemikleri olmadan dünyaya geldi. 18 aylıkken de bacakları dizlerinin altından kesildi ve bundan sonra Long’un protez bacaklarla yürümeyi öğrenmesi gerekti. O yürümeyi bir kenara bırakın; jimnastik, basketbol, buz pateni, bisiklet, koşu ve kaya tırmanışı gibi birçok spor dalıyla ilgilendi. Paralimpik kariyerine daha 12 yaşındayken başladı. 2004 yılında ABD Paralimpik Takımının en genç üyesi olarak, üç altın madalya kazandı. Long için bu sadece başlangıçtı. 2006 yılında ise 18 ülkede dünya rekoru kırdı ve Güney Afrika’da düzenlenen IPC Dünya Yüzme Şampiyonası’nda dokuz yarışta dokuz altın madalya kazanarak büyük bir başarı elde etti. 2008 yılında da Pekin’den, dördü altın altı madalyaya evine döndü.

 

SÜMEYYE BOYACI

Sümeyye Boyacı, 5 Şubat 2003 tarihinde Eskişehir’de 2 kolu olmadan ve kalça kemiği çıkık bir şekilde doğdu.İlkokul eğitimini özel bir okula aldı ve yine aynı okulda ayaklarıyla yazı yazmayı öğrendi. 4.5 yaşında ayağıyla resim yapmaya başladı ve birçok başarıya imza attı. Alexander Pushkin’in Altın Balık adlı ünlü kitabının Türkçe çevirisi için bir resim yaptı. Yaptığı resim dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e Rusya ziyareti sırasında sunuldu. 2009 ise sulu boya eserleri Moskova’da sergilendi. 2014 yılında yaptığı ebru sanatıyla bir sergiye katıldı. Son olarak Brezilya’da düzenlenen Açık Yüzme Dünya Şampiyonası (Open Water Swimming World Championships)’nda dünya şampiyonu olarak hepimizin göğsünü kabarttı.

 

CHELSEA MCCLAMMER

24 yaşındaki Chelsea McClammer, altı yaşındayken bir otomobil kazası geçirdi. Kazadan sonra omurilik yaralanmasından dolayı belden aşağısı felç kalan genç sporcu, hayatına asla ara vermeyi düşünmedi. Spor yapmaktan vazgeçmek yerine basketbol, ​​tenis ve atletizmle ilgilenmeye başladı.

2008 yılında Paralimpik ABD Atletizm takımına, en genç üye olarak katılan McClammer, aynı yıl Pekin’de yapılan 800 metrelik yarışı da sekizinci sırada tamamladı. McClammer, 2011 yılında Guadalajara’daki Parapan Amerikan Oyunları’nda altı kez madalya kazanarak büyük bir başarı elde etti. Ayrıca, 2012 yılında ESPY En İyi Engelli Kadın Sporcu Ödülü’ne de aday gösterildi.

 

NAZMİYE MURATLI

Nazmiye Muratlı, doğuştan kalça çıkığı nedeniyle hiç yürüyemedi. Bu, onun için hiçbir zaman engel olmadı. Bütün engelleri aştı ve Rio 2016 Paralimpik Oyunları’nda  41 kiloda dünya rekoru kırarak altın madalya elde etti. İnşaatlarda işçi olarak çalışan babasına taş taşımada yardım eden Muratlı, ilk kez halter salonuna girdiğinde yapamayacağını düşünmüş. Ancak babasının teşviği ve desteğiyle haltere başlamasından sadece üç ay sonra Avrupa Şampiyonası’nda bronz madalyayı kazandı. 2010 yılında Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da Dünya Şampiyonu oldu, 2012’de Londra Paralimpik oyunlarında dünya rekoru kırdı ve altın madalya kazandı. 2014 yılı geldiğinde bu kez Dubai Dünya Şampiyonası’nda altın madalyayı boynuna taktı. Son olarak bu yıl Brezilya’nın Rio kentinde hem altın madalya kazandı hem de bir dünya rekoru daha kırdı. Londra’da 40 kiloda 109 kilo, Rio’da ise 41 kiloda 104 kilo kaldırarak kırılması gereken yeni dünya rekorlarını belirleyen isim oldu.

 

DİLAN ONĞULU

Doğuştan kolları ve bacakları olmayan Dilan Onğulu, azmiyle engelleri aşarak 2017-2018 ve 2018-2019 Bedensel Engelliler Türkiye Yüzme Şampiyonalarında S-1 kategorisinin farklı disiplinlerinde toplamda 7 altın madalya kazandı. Protezlerini yaptırmak için gittiği hastanede bir yüzme hocası ile tanışan Onğulu, önceleri suyun üzerinde duracağına bile inanmadığını ancak hocasının çabaları sonucu sadece 1 ay sonra ilçeler arası şampiyonada birinci oldu. “Kolum ve bacağım yok, buna rağmen başardım. Siz neden yapamayasınız?” mesajını her fırsatta veren Onğulu, azmin ve başarının en güzel örneklerinden.